Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama ile alakalı bahsetmek gerekirse dört adet ilaçlama çeşit olmaktadır. Bunlardan bir tanesi kokulu ilaçlama ikincisi kokusuz ilaçlama üçüncüsü ise fareler için İstansyon ve sunucusu da ulv uygulaması dır. Neredeyse bütün böceklerin farklı ilaçları bulunmaktadır. Fakat günümüzde bir çok firmalar neredeyse bütün böcekleri aynı ilacı kullanarak olumlu sonuçlar alamamaktadırlar. Fakat bizler gibi kurumsal ve profesyonel ilaçlama firmaları bütün böceklere karşı farklı ilaçları kullanıp ve ayrıyetten uygulamadan önce ilk önce keşif yapıp daha sonra doğru ilacı kullanarak sorunu minimum altına düşünmekteyiz. Bu ilaçlama türlerinden bahsetmek istersek eğer kokulu ilaçlamadan bahsedelim.
Kokulu ilaçlama;
Genellikle dirayeti yüksek olan haşere türlerine yapılmaktadır. Bu tür haşereler akrep pire gibi böcek türleri olmaktadır. Kokulu ilaçlama yapılırken personeli mutlaka maskesini takma zorunluluğu bulunmaktadır. Uygulama yapıp esnasında ve uygulamadan sonra belli bir süre evlerinize giriş bulunmamaktadır. Bu tür böcekleri ölmeleri zor olduğundan dolayı kokulu ilaçlama yapılmaktadır. Biz genellikle böcekleri görüp daha sonra keşif yapıldıktan sonra doğru ilaçlarla doğru böceklerin üzerinde kullanmaktayız.
Kokusuz ilaçlama;
Kokusuz ilaçlama en basit ilaçlama yöntemi olmaktadır. İlaçlamadan önce hiçbir önlem almanıza gerek yok dur. İlacların etkisi solunum yoluyla değil sindirim yoluyla böcekleri öldürmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra bir hafta kesinlikle islak temizlik yapılmayıp sadece ilaç kurduktan sonra kuru temizlik yapabilmektesiniz. Kokusuz ilaçlama karıncalar tahtakuruları hamam böcekleri ve sineklere uygulanmaktadır. Hem yapımı esnasında hem de uygulama bittikten sonra evlerinize turk etmenize gerek yoktur. Uygulama esnasında evlenin de bebek varsa ilaç kuruyana kadar belli bir süre İlacın yapılacağı yani yerler ulaşamıyacaği alanlarda durması gerekmektedir.
Fare istasyonu; 
Genellikle yaz aylarında İlaçlama şirketleri çok artmaktadır. Bunun nedeni ise böcekler hava sıcaklığının 20° üzerine çıktığında çok rahatlıkla ödemekte oldukları için genellikle ilkbahar aylarında böcek sorunlarıyla çok karşılaşmaktayız. Bunu fırsat bilen vatandaşlarımız yaz ayların başlangıcılarında ilaçlama firmaları açarak kurumsal yapı ofise de o kadar ilaçlama yapmaktadırlar. Fare sorunla kesinlikle sıvı veya kokulu ilaç kullanılmamaktadır. Fakat merdivenaltı firmalar vatandaşlarımız konuya hakim olmadıklarından dolayı fare sorunda bile sıvı ilaçlama yaparak insanlarımıza kaldırmaktadırlar. Fare ilaçlamadan tek bir yöntemi bulunmaktadır. Buda Fareli bulunduğu yere fare istasyonu koyularak önlem almanız gerekir.  Bir istasyon içerisinde yaklaşık 45 fare yetecek kadar zehir bulunmaktadır. İstasyon içerisine yem koyarken kesinlikle çıplak elle yeme dokunmamız gerekir. Farelerin koku alma organları çok iyi olduğunda tenimizin kokusunu alıp yemiyememek tedir.  İstasyon içerisindeki yemeğidikten sonra su içerek zamanla şişip ölecektir.
Ulv uygulaması;
Ulv uygulamasını bahçelere apartmanın ortak kullanım alanlarına kapsül şeklinde atarak uygulama yapılmaktadır. Bu uygulama açık alanlara da yapılabilir. Örneğin bahçelerdeki bitkilerin köklerinden başlayıp yapraklarına kadar yıkaya bilmekteyiz. Uygulamayı yaparken etrafta çocukların olmaması gerekmektedir. Sebzelere veya meyvelere bu uygulamayı yaparsak yaklaşık iki üç gün yememiz gerekmektedir.